Meritorious Service Awards » 2018 Recipients

2018 Recipients

2018 Meritorious Service

"We must stop and thank the people who make a difference in our lives." – John F. Kennedy

Meritorious Service nominees were recognized by School Board members during special celebrations held in March 2018 in each CVSD school or building. On March 26, 2018, the board announced and presented district-wide Meritorious Service Award honorees in each category. The recipients were selected by board members from those nominated by colleagues, students, and parents below.

Congratulations to CVSD's 2018 District-Wide Meritorious Service Award Honorees:

Certificated Employee: Dr. Mary Jo Buckingham, Director of Special Services
Certificated Employee: Victoria Pau, North Pines Middle School
Classified Employee: Tim Gump, Ponderosa Elementary
Classified Employee: Dave VanVlaederen, Liberty Creek Elementary
Community Member: Scott Gabbert, Central Valley High School
Team: CVHS Athletic Trainer & Coaches
Team: CVHS Theatre Department

Congratulations to CVSD's 2018 Meritorious Service Nominees: 

Adams Elementary

Certificated

Julie Custer

   

Certificated

Jan Frisch

   

Certificated

Scott Marlow

   

Certificated

Laurie Wendt

 

 

Community

Adams PTSA:

Michele Allen, Darcie Harnett, Lisa Kirishian, Vicky Klemme, Chari Lodge, Monica Shearer & Valerie Zotto,

   

Community

Valerie Zotto

   

Team

STRIVE Team:

Kim Gilbert, Janice Jarvis, Jamie McMaster, Sandra West

   

 

 

 

 

Bowdish Middle School

Certificated

Peggy Barker

   

Certificated

Kathy Doohan

   

Certificated

Ruth Mize

   

Classified

Michelle McGinnis

   

Team

AVID team:

Amanda Harris, Jim Fortner & Tonya Page

   

Team

6th Grade Support Team:

Kathy Doohan ER, Mrs. Leuschel EA, Ruth Mize PE, Mrs.Nesbitt EA, Mr. Northern Teacher, Gail Phillips Band, David Stuhlberg Teacher, Courtney Wright SLP & Maureen Weisbeck AP

   

 

 

 

 

Broadway Elementary

Certificated

Missy Champagne

 

 

Certificated

Stephen Hart

 

 

Certificated

Mary Beth Hildahl

 

 

Certificated

Jamie Kaiser

   

Certificated

Jennifer Moore

   

Certificated

Jill Munstedt

   

Certificated

Judy Polley

   

Classified

Alicia Johnston

   

Community

Cherne Haskell & Greg Repetti, Valley Hospital

   

 

 

 

 

Central Valley Early Learning Center

Certificated

Verne Reed

 

 

Certificated

Debbie Volkmann

   

Classified

Adrienne Roberts

   

Classified

Melissa Salveti

   

 

 

 

 

Central Valley High School

Certificated

Susan Dolan

 

 

Certificated

Krista Larsen

 

 

Certificated

Brandon Mack

   

Certificated

Dennis McGuire

   

Certificated

Dennis Mitchell

   

Classified

Cathy Franks

   

Classified

Lisa Johnson

   

Classified

Lorraine White

   

Community

Dennis & Lisa Crumb

   

Community

Scott Gabbert

   

Team

Athletic Trainer & Coaches:

Mark Butner

Ro Chodorowski

Karl Freeman

Jeff Morrison
Justin Pessein

Travis Richardson
Brian Spencer

   

Team

CVHS Theatre Department:

Michael Muzatko, Director; Kevin Egelend, Technical Support; Jason Allen, Choreography; Eric Parker, Instrumental Music; Andrea Olsen, Vocal Music; Suzy Orth, Costuming; Will Long, Producer/Set Construction

   

 

 

 

 

Central Valley Virtual Learning

Classified

Deb Hemenway

   

Classified

Sophie Long

   

 

 

 

 

Chester Elementary

Certificated

Christina Seybold

   

Certificated

Jenny Stewart

   

Classified

Michelle Neils

   

Community

Lesley Sandon

   

 

 

 

 

Evergreen Middle School

Certificated

Kyla Watson

   

Certificated

Tom Molter

   

 

 

 

 

Greenacres Elementary 

Certificated

Wendy Bucknell

 

 

Certificated

Lindsay Kent

   

Certificated

Megan Lawler

   

Classified

Mike Bayle

 

 

Classified

Kim Cantrell

 

 

Classified

Doreen Davis, Transportation

   

Classified

Alicia Dickson

   

Classified

Carolee Gant

 

 

Classified

Jamie Owens

   

Classified

Linda Shea

   

Classified

Don Shenk

   

Classified

Karen Wheldon

   

Team

GES Supervisory Team:

Linda Shea
Don Shenk
Caroly Gant
Kim Hermes
Stacey Boden
Karen Wheldon
Tammie Kindley
Alicia Dickson
Valerie Lester
Mike Rathbone
Mellisa Rice
Marilyn Byerly

   

 

 

 

 

Greenacres Middle School

Certificated

Patricia Dempsey

   

Certificated

Mike Fosburg

   

Certificated

Rachael Kettner

 

 

Certificated

Janet McDonald

   

Certificated

Michelle Sutton

 

 

Certificated

Danielle Zirbel

   

Classified

Deborah Bernhard

   

Classified

Jerry Carlson

   

Classified

Kim Scott & Linda Wohlers

   

Classified

Linda Wohlers

   

 

 

 

 

Horizon Middle School

Certificated

Starla Fey

 

 

Certificated

Corinne Sather

   

Team

Horizon Office Staff:

Kim Thies & Cindy Ward

   

Team

Kitchen Team

   

 

 

 

 

Liberty Creek Elementary

Certificated

Stacy Pecha

   

Classified

Jenel Thew

 

 

Classified

Dave VanVlaenderen

   

Community

Aggie Aguilar

Kim Martins
LesLee Sanders
Other Creek Grant Winners

Farmers Insurance

 

 

Community

Meet The Masters Team:

Sophie Terry, Kate Vaughan, Erin Zsada, Parent Volunteers

 

 

Team

Alisha Alsaker & Kim Kyle

 

 

Community

Spokane Valley Partners Food for Thought - Weekend snack program

 

 

 

 

 

 

Liberty Lake Elementary

Certificated

Kate Alva

 

 

Certificated

Cheryl Monson

   

Certificated

Jeff Rachoy

   

Classified

Deanne Drassen

   

 

 

 

 

Learning & Teaching Center (District Office)

Certificated

Dr. Mary Jo Buckingham

   

Certificated

Elisa Cayce

   

Certificated

Tori Hendricks

 

 

Classified

Eric Bartholomew

 

 

Classified

Spencer Corey

   

Community

Bond & Levy 2018 Campaign Steering Committee

 

Community

Scott Niebuhr, Spokane Valley Firefighters Local 879

 

Team

English Language Development Team:

Vince Eberly (ELD Specialist) and Vera Tupikov (Bilingual Paraeducator) at CVHS; Betsy Casteel (ELD Specialist) & Kim Koch (Program Paraeducator) at NPMS; ELD TOSAs/Specialists for all Elementary & Middle Schools: Kristin Day, Natasha Gerasimchuk, Tamara Mosar, Mary Kay Hughes

 

 

Team

Transportation Hospitality Committee:

Chris Cronk, Melissa Hammer, Jo Kinerson, Tammy McMahon, Shelmarie Moe

   

Team

Transportation Dispatch Office staff:

Molly Best, Karen Deruwe, Karla Graham-Hauck, Jenny Janson, Sheryl Polignoni, Monica Stanley, Janet Terpko

   

Team

Print Shop: Cheri Kaatz & Vince Butler

 

 

 

 

 

 

McDonald Elementary

Certificated

Gail McCandless

   

Certificated

Laurie Parr

   

Classified

Katsumi Honsey

 

 

Classified

Jenni Spedick

   

 

 

 

 

Mica Peak High School

Certificated

Michael (Mike) Johnson

 

 

Certificated

Karisa Nord

   

Classified

Greta Boyer

 

 

Classified

Jimmie Glasco & Sally Sale

   

Classified

LeAnna Kennedy

   

Classified

Angela Priest

   

Community

Brandi Anderson

 

 

Community

Michelle Barnett & Spokane Valley Fred Meyers

 

 

Team

Angie Pettyjohn: Speech Pathologist
Conn Wittwer: Physical Therapist
Kristi Conley: Occupational Therapist

 

 

Team

Stephanie Liljestrand & Loralee Paulson

   

 

 

 

 

North Pines Middle School

Certificated

Vicki Arnold

 

 

Certificated

Betsy Casteel

   

Certificated

Jared Mendenhall

   

Certificated

Darcy Nord

   

Certificated

Victoria Pau

   

Classified

Kitchen Staff:

Karen Bennett, Susan Bruno, Becky Christofferson, Sierra Hamm, Marilyn Palmer & Deatra Parr

   

Classified

Tina Townsend

   

Community

North Pines Booster Club:

Tabatha Copeland, Courtney Fuchs, Todd Fuchs, Kim Helm, Martin Pike & Rachel Skirvin

   

Community

Rebecca Wasley

   

 

 

 

 

Opportunity Elementary

Certificated

Angie Gates

   

Certificated

Stephanie Lancaster

 

 

Certificated

Mandi Larson

 

 

Certificated

Meriah Peplinski

   

Certificated

Lloyd Stallings

   

Certificated

Sharon Stevenson

   

Certificated

Hannah Thompson

   

Classified

Sean Caulford

   

Community

Patty Besseler

 

 

Community

Jim Shiner & Leadership Team, Valleypoint Church

   

Team

The Custodial Team:

Marcie Rockstrom, Greg Stone, Lisa Chason, David Calhoun

 

 

Team

Mandi Larson & Lloyd Stallings

 

 

Team

Opportunity Staff

 

 

 

 

 

 

Ponderosa Elementary

Certificated

Heather Brown

   

Certificated

Sasha Deyarmin

 

 

Certificated

Sarah Forest

   

Certificated

Shannon Rigsby

   

Certificated

Mary Anne Sullivan

   

Classified

Tim Gump

   

Community

Darcy Gisolo, Ponderosa PTSA

 

 

Community

Sarah McNeice, Ponderosa PTSA

 

 

Team

Kindergarten Teaching Team:

Ellen Briggs, Lisa Johnson, Yvette Ornelas & Ande Seines

   

 

 

 

 

Progress Elementary

Certificated

Patricia Reed

   

Classified

Barb Carlson

   

Community

Prime Time Mentors:

Destini Aguilar, Betty Dursh, Nate Hartman, Anna Graves, Toni Mankins, Cameron McDaniel, Jessica McDaniel, Rachel Milsap, Makinzie Poitevint, Fay Rodgers, Julia Rogers, Lauri Roskamp, Kelsey Scott, Carol Stobie, Debbie Thomas, Trevor Walker, & Charles Williamson

   

Community

Reading Buddies, Spokane County Library District:

Bonnie Alonzo, Megumi Angela Bernardo, Lorin Hills, Kim Howard, Calista Jay, Philip Kahn, Allison Roland & Jamie VanWormer

   

 

 

 

 

South Pines Elementary

Certificated

Kimberly Baumann

 

 

Certificated

Angela Boudreau

 

 

Certificated

Alissa Clary

   

Certificated

Stan Koep

   

Certificated

Karel McElfish

   

Classified

Merry Dale

   

Classified

Sarah Gossett

   

Classified

Angela Moeller

   

Team

Para Educator Team:

Mandee Bell, Libby DeLong, Melia Maughan, Robbin Roseborough, Laura Stockman & Shara Yackel

   

 

 

 

 

Spokane Valley Learning Academy

Certificated

Traci Mantz

   

Classified

Ashley Pittenger

   

 

 

 

 

Spokane Valley Tech

Certificated

Mark Bitz

 

 

Certificated

Ashley Loncon

   

Certificated

Birgit Hodgeson

   

Certificated

Elizabeth Warren

   

Classified

Ray Landry

   

 

 

 

 

Summit

Certificated

Marlene Davis

   

Classified

Leslie Huff

   

Team

Supervisory Team:

Christina Jeromchek
Joline Marczynski
Sue Marro
Marie Nesbitt

Kamin Sandford

Janelle Schumacher

Cheryl Schwahn
Jessica Tollefsen

   

 

 

 

 

Sunrise Elementary

Certificated

Margie Beschta

   

Certificated

Patty Black

 

 

Certificated

Chris Campanella

 

 

Certificated

Sarah Larson

   

Certificated

Sue McCollum

   

Classified

Jeff Haynes, Transportation

 

 

Classified

Amy Sullivan

 

 

Community

Isabelle Cook, Isabelle's Dancetime Studio

   

Community

Sunrise PTO:

Co-Presidents: Tara Depew & Katie Horgan
Co-Vice Presidents: Barb Robertson & Tricia Shoemaker
Secretary: Devon Gay
Treasurer: Taraka Pyper
Special Events: Jen Small
Little Red Easel/Art Director: Teresa Herambourg

   

Team

Custodial Team:

Ryan Bemiss
David Dunn

Cindy Mertins
Jesse Moreno

   

 

 

 

 

University Elementary

Certificated

Ktee Burget

 

 

Certificated

Kristen Comer

 

 

Certificated

Casey Ferguson

 

 

Certificated

Andrea King

   

Classified

Adrienne Sale

   

Community

Ashley Kenner, University PTO

   

 

 

 

 

University High School

Certificated

Mary Hansen

 

 

Certificated

Mike Hawkinson

 

 

Certificated

Michael McClenathan

   

Certificated

Dan Obenchain

   

Certificated

Don Owen

 

 

Certificated

Lori Schneider

   

Certificated

Jon Schuh

   

Certificated

Wally Watson

   

Classified

Lori Schiermeister

 

 

Classified

Maureen Steward

 

 

Classified

Kristine Walshon

   

Community

Jay Jordan